- Журнал "Экономический Вестник Узбекистана" - https://evu.uz/uz -
Кооперация усулида гўшт ва сут маҳсулотларини йетиштирувчиларга компенсация берилади
Жалб қилинадиган халқаро молия институтларининг кредит маблағлари 10 йил муддатга 3 йил имтиёзли давр билан ажратилади.
Президент қарорига кўра, 2022−2024-йилларда 310 та пахта-тўқимачилик, ғаллачилик ва шоличилик кластерларининг чорвачилик комплексларида 751 916 бош қорамол йетиштирилади.
2022−2023-йилларда ҳар бир туманда камида 1 тадан гўшт ва сут йетиштирувчи ва қайта ишловчи корхоналар аҳолига кооперация усулида чорва йетказиб беради, йетиштирилган маҳсулотлар қайта ишлаб сотилади.
Қарорга мувофиқ, кооперация усулида гўшт ва сут йетиштириш ва қайта ишлашни йўлга қўйган хўжалик юритувчи субйектларга чорвачилик йўналишида:
2022-йил 1-январдан 2023-йил 31-декабргача:
Тегишли рўйхат бўйича хориждан олиб келинадиган, ишлаб чиқарилганига 5 йилдан ошмаган озуқа екинларини екиш, йиғиш ва озуқа тайёрлаш қишлоқ хўжалиги техникалари, уларнинг бутловчи буюмлари ва еҳтиёт қисмлари, истисно тариқасида, 2025-йил 1-мартгача божхона тўловларидан (ҚҚС ва божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) ва утилизация йиғимидан озод қилинади ҳамда тадбиркорлар ҚҚСни 180 кунгача кечиктириб тўлаши мумкин.