Иқтисодий тежамкорлик – давр талаби
Замон, талаблар, мезонлар ўзгармоқда… Шу боис, Янги Ўзбекистонда асосий эътибор кенг қамровли ислоҳотларга қаратилаётир. Бу борада давлатимиз раҳбари бошчилигида олиб борилаётган иқтисодий ислоҳотлар юртимиз тараққиётининг асосий пойдевори бўлмоқда. Бунинг натижасида иқтисодиётимиз жадал, барқарор ривожланмоқда. Барча соҳалар қатори саноатнинг йирик тармоғи бўлган кон-металлургия тармоғига алоҳида эътибор қаратилаяпти. Юртимиз олтин, кумуш, мис, уран, қўрғошин, молибден, вольфрам, темир, кўмир, нефть, табиий газ, нодир ва ноёб металлар, калий тузлар, фосфоритлар каби кўплаб фойдали қазилмаларга жуда бой. Улар орасида қимматбаҳо металлар алоҳида ўрин эгаллайди. Ҳозирги кунда республикамизда 60 дан ортиқ олтин маъданли конлар ўрганилган бўлиб, уларнинг 40 га яқини Қизилқум кенгликларида жойлашган. Бу олтин маъданли конлар Навоий кон-металлургия комбинатининг асосий хомашё захирасига эга бўлган объектлар ҳисобланади.
Навоий кон-металлургия комбинати нафақат юртимизда, балки бутун дунёда ўз ўрни ва салоҳияти, юқори малакали етук кадрлари ва кўп минг кишилик фидойи аҳил жамоасига эга бўлган йирик саноат корхонаси ҳисобланади. Комбинат иқтисодий ва ижтимоий соҳаларда эришаётган ютуқлари билан Ўзбекистон довруғини оламга ёймоқда. Айниқса, сўнгги йилларда корхонамизда янги конлар ва янги заводларнинг фойдаланишга топширилаётганлиги мамлакатимиз иқтисодиётини ривожлантириш, халқимиз турмуш фаровонлигини ошириш имкониятини яратмоқда.
Мамлакатимизда маҳаллийлаштириш, давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш, хорижий инвестицияларни жалб қилиш каби иқтисодиётимизни ҳаракатлантирувчи йўналишларда катта ишлар қилинаяпти. Хусусан, тоғ-кон саноатида ҳам транспорт, ижтимоий соҳалар, коммунал тармоқларда маблағларни самарали йўналтиришга қаратилган улкан режалар тузилмоқда. Йирик лойиҳалар ишга туширилиб, давлат харидларида маҳаллий маҳсулотлар улуши кўпайиб, экспорт ҳажми ошиб бормоқда, янги қувватлар ишга тушмоқда.
Иқтисодий тармоққа инвестиция ва илғор технологиялар фаол жалб этилаётгани боис ишлаб чиқариш саноати ривожланмоқда. Муҳтарам Юртбошимиз Ш.М. Мирзиёев бошчилигида кон-металлургия соҳасини ривожлантиришнинг муҳим дастур ва пухта ўйланган инвестицион лойиҳалари изчил татбиқ этилаётгани комбинатнинг юксак марраларга эришишига мустаҳкам замин яратди. Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 1 мартдаги қарори билан тасдиқланган 2026 йилгача Навоий кон-металлургия комбинатида қимматбаҳо металлар ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш дастури корхона тараққиётида янги босқични бошлаб берди. Юқори иқтисодий ўсишга эришиш, рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўналишида устувор йўналишлар ва муҳим вазифалар белгилаб олинди.
Дастур асосида кейинги йилларда амалга оширилган инвестицион лойиҳалар комбинатнинг барқарор ривожланишини таъминлашга кенг имконият ва истиқболлар яратди. Навоий кон-металлургия комбинати жаҳоннинг олтин ишлаб чиқарувчи йирик компаниялари билан рақобатлаша оладиган замонавий корхонага айланди.
Комбинатда ҳар йили ишлаб чиқаришда энергия сарфини камайтириш, энергия самарадорлигини ошириш ва маҳсулот таннархини пасайтириш бўйича изчил ва тизимли ишлар қилинаяпти. Ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар таннархини камайтириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар ҳисобидан комбинат олтин таннархи жаҳоннинг энг йирик ТОП-10 талигидаги компаниялар орасида 2016 йилдаги 7-ўриндан 2023 йилда 4-ўринга кўтарилди. Албатта, бу комбинатнинг барқарор молиявий ҳолатини таъминлашда муҳим ўрин тутмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистон бренди остида ишлаб чиқарилаётган «999,9» тамғали олтин жаҳон бозорида ўзининг сифати, рақобатбардошлилиги ҳамда таннархи нисбатан арзонлиги билан бошқалардан ажралиб туради. Бу олтинга жаҳоннинг нуфузли биржаларида эталон – яъни бутун дунё бўйича олтин сифатини баҳолашнинг мезони сифатида юксак баҳо берилган.
Ўзбекистон иқтисодиётида комбинат ўзининг салмоқли улушига эга бўлиб, мамлакат ялпи ички маҳсулотидаги улуши 6,3 фоизни, саноат маҳсулотлари ишлаб чиқаришдаги улуши 13,5 фоизни, давлат бюджетидаги тушумлар бўйича улуши 16,7 фоизни ташкил этади. Навоий кон-металлургия комбинати республикамизда энг йирик солиқ тўловчи эътирофига эга корхона ҳисобланади. Давлат бюджети даромадларини шакллантиришда комбинат томонидан тўланадиган солиқ ва мажбурий тўловлар салмоқли ўринни эгаллайди. Биргина 2023 йилда давлат бюджетига 38,6 трлн. сўмлик (3,3 млрд. АҚШ доллари эквивалентида) тўловлар амалга оширилгани, корхонанинг иқтисодий салоҳияти йилдан йилга ўсиб бораётганлигининг яққол намунасидир. Корхонамизда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 67,5 трлн. сўм (ёки 5,7 млрд. АҚШ доллари), соф фойда эса 14,9 трлн. сўм (ёки 1,3 млрд. АҚШ доллари), рентабеллик даражаси 45 фоизни ташкил этди. Шунингдек, асосий фаолиятнинг самарадорлигини ифодаловчи ЕBITDA кўрсаткичи бўйича рентабеллик даражаси 58,1 фоизни ташкил этиб, етакчи жаҳон амалиёти даражасига тўла мос келди.
Солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлар. Республика ҳудудига олиб кириладиган товарлар учун тўланадиган божхона тўловлари бундан мустасно.
Бугунги кунда комбинатни ислоҳ қилиш бўйича тизимли ишлар олиб борилмоқда. Жумладан, замонавий гидрометаллургия заводлари, янги конлар, шахталар ва бошқа объектларни қуриш, корхоналар қувватларини ошириш ҳисобига ишлаб чиқариш ҳажми, иқтисодий кўрсаткичлар ошиб бораяпти. Масалан, 2016 йилда 60,1 трлн. сўмлик cаноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилган бўлса, 2023 йилда бу кўрсаткич 75,5 трлн. сўмни ташкил қилди ва 2016 йилга нисбатан ишлаб чиқариш кўрсаткичи 26 фоизга ошди.
2023 йилда комбинат томонидан ишлаб чиқарилаётган бир троя унция олтиннинг таннархи халқаро амалиётда қўлланиладиган AISC усули бўйича 866 долларга тенг бўлди. Дунёнинг етакчи олтин ишлаб чиқарувчи компанияларида AISC бўйича ўртача кўрсаткич 1 205 долларни ташкил этишини инобатга олсак, комбинат томонидан ишлаб чиқарилган олтиннинг таннархи халқаро етакчи компаниялар сафида энг паст кўрсаткичлардан бири эканлиги намоён бўлмоқда.
Ўзбекистондаги макроиқтисодий барқарорлик, фаоллик, табиий ресурсларнинг улкан захираси ва малакали ишчи кучининг мавжудлиги туфайли кейинги йилларда бошқа соҳалар қаторида кон-металлургия саноатига ҳам тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар кириб келмоқда. Шу билан бирга хорижий инвестициялар, уларнинг ҳисобидан янги технологиялар, замонавий ёндашувлар ҳам кириб келаяпти. Корхонамиз фаолиятида инвестицион лойиҳалар муҳим ўрин эгаллайди. Жумладан, 2024 йилда Инвестиция дастури доирасида умумий қиймати 688,2 млн. АҚШ доллари бўлган 11 та лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган бўлиб, 2024 йилнинг 10 ойида ушбу йўналишда 623,5 млн. АҚШ доллари миқдорида маблағлар ўзлаштирилди. Жумладан, 3-гидрометаллургия заводида 7-тегирмон блоки ишга туширилди. Ушбу «Кокпатас ва Довгистов олтин конларида маъдан қазиб олиш (III навбати)» инвестицион лойиҳа ишлаб чиқариш ҳажмини оширишда катта аҳамиятга эга бўлиб, унинг умумий қиймати 319,8 млн. АҚШ долларини ташкил этади. Айни пайтда ушбу лойиҳани амалга оширишга қаратилган кенг кўламли ишлар юқори суръатларда давом этмоқда. Маълумот учун айтиш жоизки, ҳозирги кунда заводнинг маъданни йиллик қайта ишлаш қуввати 8 млн. тоннадан ортиқ бўлиб, янги тегирмон блокини ишга тушириш ҳисобига бу кўрсаткич 9 млн. тоннадан ошади.
Маълумки, 2030 йилгача мамлакатимиз иқтисодиёти ҳажмини 2 баробар ошириш мақсад қилинган. Шу билан бирга, жаҳонда кучайиб бораётган рақобат янги вазифалар қўймоқда. Бу шароитда комбинатимизнинг иқтисодий самарадорлигини ошириш долзарб аҳамиятга эга. Бугун янги Ўзбекистонни ривожлантиришнинг муҳим вазифаларидан бири – саноатнинг етакчи тармоқлари ва иқтисодиётни янада либераллаштириш, трансформация жараёнларини такомиллаштириш ва якунлашдан иборат. Зеро, трансформациялаш – бу қулай инвестиция муҳитини яратиш, корпоратив бошқарувнинг замонавий усулларини жорий этиш, харажатларни камайтириш ҳисобига даромадларни ошириш, давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини камайтиришни назарда тутади. Улкан инвестициявий салоҳиятга эга Навоий кон-металлургия комбинати трансформация жараёнларига биринчилардан бўлиб жалб қилиниб, бу борада кенг кўламли ислоҳотлар амалга ошириб келинмоқда. Комбинатнинг рақамли трансформация стратегиясини тузиш учун «Boston Consalting Group» (АҚШ) халқаро консалтинг компанияси жалб қилинди. Ҳозирги вақтда бюджетлаштириш, ғазначилик ва солиқ ҳисоби жараёнларини рақамлаштириш бўйича ишлар олиб борилмоқда. «Boston Consalting Intеrnational Inc Group (BCG)» компанияси билан очиқ тендер якунлари бўйича тузилган шартнома доирасида Навоий кон-металлургия комбинатини рақамли трансформация қилишнинг 2023-2025 йилларга мўлжалланган стратегияси ишлаб чиқилди. 2020 йилдан бошлаб комбинатда хорижий банкларнинг кредитлари ҳисобига комбинатнинг инвестиция дастурини молиялаштириш тизими жорий этилди. 2020-2024 йиллар мобайнида комбинат томонидан ҳукумат кафолатисиз 4,2 млрд. АҚШ доллар миқдоридаги тўғридан-тўғри хорижий кредитлар жалб қилинди. Шунингдек, 2022 йилда биринчи марта етакчи халқаро банклардан 5 йил муддатга узоқ муддатли синдикатлаштирилган кредитлар жалб қилинди. Битимнинг умумий қиймати 1,2 млрд. АҚШ долларини ташкил этди. Маблағларни жалб этишда JP Morgan & Chase, Citi Societe Generale, Credit Suisse, ICBC Standart, Halyk Bank ва Deutsche Bank каби жаҳоннинг етакчи банклари иштирок этмоқда. Маблағлардан компаниянинг умумий корпоратив мақсадлари ва инвестиция дастурини молиялаштириш учун фойдаланилади. Хорижий инвесторлар ва халқаро молия бозори иштирокчилари учун комбинат фаолиятининг шаффофлигини таъминлаш мақсадида Халқаро молиявий ҳисобот стандартларига мувофиқ, комбинатнинг 2021-2023 йиллардаги молиявий ҳисоботи «Deloitte & Touch» халқаро аудиторлик компанияси томонидан аудитдан ўтказилиб, ижобий хулоса олинди. Бугунги кунда эса комбинатда хорижий инвесторлар талабига мувофиқ, халқаро аудиторлик компанияси иштирокида Жаҳон Initiative Report (GRI) стандартлари асосида барқарор ривожланиш тўғрисидаги ҳисобот (ESG) тайёрланмоқда. Ресурс базасини ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги билан биргаликда умумий захираларнинг 90 фоизини ташкил этувчи 30 та фойдали қазилма конлари Австралия JORC кодекси стандартлари талабларига мувофиқ қайта баҳоланди. Комбинатнинг 6 нафар мутахассиси «JORC» кодекси стандарти бўйича ҳисоботларни тайёрлаш бўйича Австралия кончилик ва металлургия институти (AusIMM) аъзолигига қабул қилинди. Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, яқинда Навоий кон-металлургия комбинати «Fitch Ratings» халқаро рейтинг агентлиги томонидан илк маротаба «Барқарор» прогнози билан «BB-« даражасидаги узоқ муддатли кредит рейтинги даражасида баҳоланди. Шу билан бирга агентликлар комбинатнинг мустақил кредит тўлов қобилиятини (SASP) «BB+» даражасида баҳолади. Бу эса ўз навбатида, халқаро капитал бозорига чиқиш имкониятини яратди.
Молия-иқтисод соҳаси мутахассислари томонидан комбинатнинг барқарор ривожланишини таъминлаш ҳамда молиявий маблағлардан фойдаланиш самарадорлигини янада ошириш бўйича қатор ижобий ишлар амалга оширилди. Жумладан, 2024 йилнинг октябрь ойида Навоий кон-металлургия комбинатининг ҳар бири 500 миллион АҚШ доллари бўлган умумий қиймати 1 млрд. АҚШ долларига тенг илк халқаро облигациялари муомалага чиқарилди. Облигациялар иккита тенг транш бўйича I транш 6,7 фоиз ставка билан 4 йил муддатга ва II транш 6,95 фоиз ставка билан 7 йил муддатга халқаро фонд бозорида муваффақиятли жойлаштирилди. Таъкидлаш жоизки, халқаро фонд бозорида хорижий инвесторлар томонидан комбинат облигацияларини сотиб олиш учун тушган аризаларнинг умумий суммаси 5,5 млрд. АҚШ долларини ташкил қилиб, облигациялар дастлабки буюртмасидан 5,5 баробарга ошди. Халқаро облигацияларнинг чиқарилиши Навоий кон-металлургия комбинати ва мамлакатимиз учун муҳим воқеалардан бири бўлди. Юртимиз тарихида давлат корхоналари ва тижорат банклари ўртасида энг йирик ва муваффақиятли муомалага чиқарилган ушбу халқаро корпоратив облигациялар 2019 йилда муомалага чиқарилган суверен облигацияларнинг энг юқори кўрсаткичини ташкил этди. Халқаро облигацияларнинг эмиссия қилиниши 2020 йил июлидан бошлаб МДҲда халқаро корпоратив облигацияларнинг энг йирик эмиссияларидан бири ва Ўзбекистон Республикаси тарихида суверен облигациялардан кейинги энг йирик эмиссияси сифатида қайд этилди. Бундан ташқари корхона қулай бозор шароитида ўз мандатини эълон қилди ва Лондонда дунёнинг 150 дан ортиқ инвесторларини қамраб олган уч кунлик юзма-юз учрашувларда самарали «роуд-шоу»ни ўтказди.
Юртимизнинг асосий ривожланиш йўналишларини белгилаб берувчи «Ўзбекистон – 2030» стратегиясида мамлакатимиз кон-металлургия саноатини ривожлантириш учун катта мақсадлар белгилаб олинди. Жумладан, 2030 йилга бориб, Ўзбекистонда юқори даромадли маҳсулот учун зарур бўлган мис ишлаб чиқариш 3,5 баробар, олтин – 1,5 баробар, кумуш – 3 баробар, уран – 3 баробар ошади. Мамлакат миллий молия бозорининг барқарорлигини, мамлакатнинг халқаро капитал бозорларидан кредит жалб қилиш имкониятлари, таркибий ислоҳотлар ўтказилиши ҳамда миллий иқтисодиёт ва молия бозорлари ривожланишининг таъминланганлигини ифодаловчи Ўзбекистон Республикаси олтин-валюта захиралари таркибининг аксарият қисмини олтин ташкил этади. Захиралар таркибидаги олтин ҳажми бўйича мамлакатимиз дунёнинг етакчи давлатлари қаторида ўз ўрнини эгаллаган. Шундан кўриниб турибдики, Навоий кон-металлургия комбинатининг мамлакатимиз олтин захираларини шакллантириш, юртимиз равнақи ва иқтисодиёти барқарорлигини таъминлашдаги ҳиссаси беқиёсдир. Комбинат келгусида янада замонавийлашган корхона бўлиб, унинг аҳил жамоаси ўзининг улкан салоҳияти билан катта муваффақиятларни қўлга киритиш йўлида дадил қадамларини давом эттираверади.
Умиджон КОСТАЕВ, «Навоий кон-металлургия комбинати» акциядорлик жамияти Бюджетлаштириш ва контроллинг бошқармаси бошлиғи, иқтисодиёт фанлари доктори, доцент